Zoller

Jak działają firmy kurierskie w Polsce?

white and blue airplane in mid air during daytime

Ostatnie tygodnie przeniosły większość naszego życia do sieci. Rozmowy z bliskimi, spędzanie wolnego czasu i zakupy stały się inne. Pomimo tego, że wcześniej robiliśmy niby tak samo. Ale nigdy na taką skalę.


Istotną częścią naszych zakupów stało się zamawianie przez Internet. Większość z nas wybierała wtedy dowóz przez kuriera. Niewiele jednak myśli o tym, jak to działa. Ile i jakich etapów paczka przechodzi w firmie kurierskiej, by dotrzeć w nasze ręce? Jak działają firmy kurierskie w Polsce? Co robią, by dostosować się do zmieniającego się świata?

Obecnie w Polsce mamy do wyboru kilka, naprawdę dużych firm kurierskich. Wszystkie różnią się od siebie pewnymi elementami, czy specyfiką działania. Jednak zachowują ogólne zasady, jednolite dla wszystkich. Co za tym idzie pewne mechanizmy muszą się powtarzać.
Najważniejszym segmentem organizacji firmy kurierskiej jest logistyka. Poprawna strategia w tej sferze działania znacznie usprawnia dostarczenie przesyłki, optymalizuje czas pracy kuriera i ogranicza koszty działania firmy.

Mechanizmem, który jest przyjmowany przez większość to rozbudowana sieć punktów z przypisanymi do niej kurierami. Na przykład firma kurierska ABC dostarcza paczki w całej Polsce. Rozmieszcza więc swoje oddziały w każdym mieście wojewódzkim i zatrudnia kurierów z danego regionu. Każdy kurier dostaje swój rewir, który dobrze zna i nie zgubi się przy dostarczaniu paczki. Jak to działa w praktyce? Przesyłki w obrębie województwa trafiają do oddziału gdzie są przypisywane od razu do odpowiedniego kuriera według adresu. Te, które mają dłuższą trasę do innego okręgu, trafiają do sortowni. Tam są dzielone według województwa i zostają przewiezione do odpowiedniego punktu firmy. W punkcie paczki są dzielone według adresów i przypisywane kurierom. I tak z każdą paczką.
Dzięki tej metodzie oszczędzany jest czas i pieniądze.

Drugim, ważnym filarem w działaniu firmy kurierskiej jest kontakt z klientem. Dzięki usługom GPS i powszechnym komórkom możemy na bieżąco śledzić paczkę. Monitorowanie na stronie, otrzymywanie powiadomień, a nawet zwykły telefon od kuriera znacznie ułatwia odebranie paczki. Wiemy kiedy być w domu żeby odebrać nasze zamówienie. Lub też możemy zadzwonić do kuriera i zapytać czy może oddać przesyłkę sąsiadowi, bo nas jednak nie będzie.

Jak działają firmy kurierskie w Polsce? O wiele lepiej i sprawniej niż poczta. Mamy więcej informacji, kiedy paczka będzie do odbioru oraz świadomość, że będzie szybciej i w dobrym stanie. Dlatego usługi firm kurierskich są teraz powszechniej używane niż poczty polskiej.

Z artykułem powiązane są frazy:

ceny usług kurierskich, duże przesyłki kurierskie, firmy kurierski, firmy kurierskie, firmy kurierskie polska, firmy kurierskie w polsce, firmy kurierskie w polsce wykaz, firmy kurjerskie, jak działa firma kurierska, jak działa kurier, jaka firma kurierska, kurier dla firm, kurier duże przesyłki, kurier firmy, kurierskie firmy, kurierzy w polsce, polskie firmy kurierskie, przesyłka kurierska na czym polega

Dodaj komentarz