Zoller

Źródła ogrzewania domu

black and white chairs and table

Węgiel kamienny, mimo wysokiej kaloryczności, ma inne parametry, które w ogólnym rozrachunku, wypadają na jego niekorzyść. Emisja CO2, która jest szkodliwa dla ludzi, zwiększa też koszty związane z usuwaniem ze środowiska tej trującej substancji. Piec na pellet lub ekogroszek ma wiele zalet, a paliwa te są ekologicznym odpowiednikiem węgla.

Pellet czy ekogroszek?

Zarówno pellet, jak i ekogroszek charakteryzują się wysoką kalorycznością, ale to pierwsze paliwo ma nieco wyższe parametry kaloryczności. Spalanie zarówno ekogroszku, jak i pelletu nie wiąże się z emisją CO2. Pellet natomiast jest w pełni naturalnym i odnawialnym paliwem, które powstaje w wyniku produkcji elementów drewnianych, ale ma niewiele wspólnego z trocinami. Ma on postać wygodnego granulatu, powstałego w procesie technologicznym.

Automatyzacja i wygoda stosowania nowoczesnych paliw

Spalanie ekogroszku i pelletu może być zautomatyzowane. Dzięki temu, właściciel domu oszczędza czas, a pomieszczenia są równomiernie ogrzewane. Paliwa te nie produkują też takich ilości popiołu, jak to ma miejsce w przypadku węgla. Ich użytkowanie nie jest kłopotliwe i nie wymaga wiele zachodu. Ważne jest też to, aby piec był dostosowany do spalania tych paliw. Warto uwzględnić taką opcję już na początku planów dotyczących budowy domu.


Więcej o ogrzewaniu np: parametry ekogroszku albo wybór pellet czy węgiel


Przechowuj ekogroszek w odpowiednim miejscu

Przechowywanie ekogroszku wiąże się z zapewnieniem odpowiednio suchego miejsca oraz zapewnieniu dostępu powietrza do worków. Aby paliwo to mogło być wykorzystane w pełni, należy worki rozszczelnić, aby ułatwić ewentualne parowanie wody. Ekogroszek i pellet kupuj latem, kiedy wilgotność powietrza jest mniejsza niż zimą lub jesienią. Dzięki temu, paliwo dostarczone do Ciebie, będzie suche. Korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie ekogroszku i pelletu są niewątpliwie warte uwagi, także ze względu na ekonomiczny charakter tych paliw. Jeśli zastosujesz się do wskazówek odnośnie przechowywania, w pełni będziesz mógł wykorzystać potencjał tych ekologicznych paliw.

Dodaj komentarz