Zoller

Jak naliczane są opłaty za paczki?

brown cardboard boxes on black plastic crate

Znanym problemem przy wysyłaniu czegokolwiek kurierem jest ile to nas wyniesie? Od czego zależy, że jedną paczkę wyślemy za kilka złotych, a za drugą musimy zapłacić nawet kilkadziesiąt?

Co jest brane pod uwagę – odległość, waga, czy wymiary paczki? Czy są paczki, które są opatrzone szczególnymi opłatami? Jak naliczane są opłaty za paczki?

Jest kilka rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę. Po pierwsze jeśli wysyłamy paczkę daleko powinniśmy liczyć się z dużą sumą już za samą odległość. Zwłaszcza, jeżeli ślemy coś poza kraje UE.

Druga rzecz, która jest brana pod uwagę, podczas wyceny usługi dostarczenia paczki to waga. Im ciężka paczka tym więcej ona nas wyniesie. Im lżejsza tym mniej. Pamiętać należy o tym, że firmy kurierskie rozróżniają dwie wagi.
Wagę rzeczywistą, czyli tą umieszczaną na liście przewozowej. To suma towaru oraz jego opakowania,a więc waga brutto naszej paczki.
Wagę gabarytową, czyli iloczyn wszystkich wymiarów paczki przez wskaźnik przyjmowany indywidualnie przez każdego przewoźnika. Nie jest to jednak taka zawikłana sprawa. Każdy przewoźnik ma obowiązek podania tego wskaźnika i wzoru według którego jest obliczana waga gabarytowa na swojej stronie w regulaminie. Każdy zainteresowany może obliczyć wagę gabarytową. I każdy, kto chce wysłać paczkę powinien, bo najczęściej to waga gabarytowa decyduje o cenie usługi.

Trzecia rzecz, która ma decydujące znaczenie przy obliczaniu ceny to wymiary paczki. Tu przesyłki są podzielone na dwie grup – paczki standardowe i niestandardowe.

Paczki standardowe to paczki w kształcie prostokąta lub kwadratu, mieszczące się w kopercie kurierskiej lub kartonowej, a także kartonowych pudełkach czy na palecie o wymiarach 120×80 – wraz z opakowaniem nie może ich przekroczyć. Do takich paczek zaliczamy np. książki, ubrania, torby, szkatułki, czy złożone meble. Wszystko to, co da się zamknąć w wymiarowych paczkach.

Paczki niestandardowe to paczki przekraczające wymiarami paczki standardowe oraz te, które wymagają specjalnego traktowania. Na przykład wszelkie owale, rzeczy szklane, elektronika, porcelana, rzeczy sypkie lub płyny. Ogólnie rzecz biorąc wszystko to, co utrudnia przewóz i wymaga dodatkowych środków, czy specjalnej uwagi kuriera.

Paczki niestandardowe przez te wszystkie trudności mogą nas wynieść więcej. Na pewno jednak dotrą w całości na miejsce docelowe.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki dokonuje się wyceny. Każda firma kurierska może do tego podchodzić nieco inaczej – jedna ma niższe ceny na paczki standardowe, druga mniej sobie nalicza od wagi, a trzecia nie bierze tak mocno pod uwagę odległości. Przed wysłaniem paczki warto więc poczytać jak naliczane są opłaty za paczki w kilku firmach.

Obliczmy koszt wysyłki

Na cenę przesyłki ma wpływ bardzo wiele czynników. Jest ona zależna od tego czy mamy z przewoźnikiem podpisaną umowę, czy wysyłamy jako osoba prywatna, ale również od wagi, wymiarów paczki czy też rodzaju przesyłki. Warto zatrzymać się nad tymi poszczególnymi punktami, żeby wiedzieć, jak się przygotować do obliczenia ceny przesyłki.

Przede wszystkim zastanówmy się czym jest przesyłka standardowa. Jest to paczka zawierająca przedmioty o małych gabarytach mieszcząca się w wymiarach bezpiecznej koperty kurierskiej lub kartonowej, mająca regularny kształt. Może być zapakowana w kartonowe pudełko i sklejona taśmą. Warto pamiętać, ze o standardowości przesyłki stanowi jej kształt, ponieważ tak samo kwalifikujemy przesyłkę paletową czy paczki w kartonach o większych gabarytach. Dodatkowo wymiary paczki i jej waga muszą być dostosowane do wymiarów wymienionych przez przewoźnika w cenniku. Natomiast paczki przekraczające wymiary wymienione przez przewoźnika lub posiadająca nieregularne kształty zostanie zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa lub niesortowalna. Za przesyłkę taką uzna się również każda paczkę, która utrudnia standardowe postępowanie logistyczne.

Kolejnym elementem jest oczywiście waga rzeczywista, czy waga produktu i opakowania (brutto). Istnieje również waga gabarytowa obliczana według wzoru podanego przez przewoźnika, a także waga objętościowa.
Dodatkowe koszty wliczone w cenę przesyłki to dopłata paliwowa, podatek VAT a także forma płatności za usługę. Warto także zapoznać się z umowa lub zapytać czy nie ponosimy kosztów za usługi dodatkowe.

Jak widać koszty nadania przesyłki są złożone i ma na nie wpływ wiele elementów. Planując nadać paczkę warto poświęcić kilka chwil by przestudiować cennik formy kurierskiej, która wybraliśmy, a także popracować nad zakwalifikowaniem naszej przesyłki jako paczki standardowej. Pamiętajmy również, że cena zależy od tego czy planujemy wysyłkę jako przedsiębiorca. Wówczas warto zajrzeć także do naszej umowy, żeby przypomnieć sobie dodatkowe warunki wysyłki.

Z artykułem powiązane są frazy:

opłata za przewóz towarów, opłaty kurierskie, oznaczenia paczek w transporcie, paczka gabarytowa, przesyłka gabarytowa, przesyłki kurierskie gabarytowe, przesyłki niestandardowe, waga brutto, waga gabarytowa, wysokość szerokość długość paczki

Dodaj komentarz