Zoller

Jak wygląda procedura zwrotu przesyłki?

closeup photography of brown cover

Kurierzy nie tylko pomagają nam wysłać nasze paczki w odpowiednie miejsce, czy dostarczyć do nas, kiedy jesteśmy odbiorcami. Czasami, każdy z nas po tym, jak zobaczy zamówiony produkt na własne oczy, przymierzy kupioną przez Internet bluzkę, lub stwierdzi, że dana misa jest po prostu za mała chce ją zwrócić.

Nie wszyscy jednak wiemy jak dokonać zwrotu zakupu przez kuriera. Większość z nas po raz pierwszy coś zamawiała i boi się skomplikowanych procedur zwrotu.

Jak wygląda procedura zwrotu przesyłki? Czy naprawdę jest taka skomplikowana?

Po pierwsze – według ogólnego prawa wszyscy konsumenci mają 14 dni na dokonanie zwrotu. Czas ten liczy się od momentu otrzymania paczki, nie od jej nadania, czy zapłacenia za nią. Niektóre serwisy internetowe, zwłaszcza teraz, wydłużają możliwy czas zwrotu nawet do 100 dni. To nie oznacza jednak, że na zwrot towaru, który nam się nie podoba powinniśmy zwlekać. Odkładanie tego może skończyć się przegapieniem dnia, w którym to będzie możliwe. W takich momentach niewiele już da się zrobić.

Zwrot towaru powinien odbyć się na adres sklepu bądź nadawcy – jeśli była to osoba fizyczna sprzedająca za pomocą serwisu typu allegro. Chyba, że w regulaminach strony, z której kupowaliśmy był podany inny adres zwrotu np. do biura zajmującego się tym.

Wcześniej należy poinformować sprzedawcę, że odsyłamy zakup i żądamy zwrotu pełnej kwoty za zapłacony towar. Według prawa powinien on oddać nam całość za zapłaconą rzecz, a my jako kupujący w ciągu 14 dni nie musimy podawać powodu naszej rezygnacji. Taki telefon do sprzedawcy może również pomóc nam z adresem zwrotu. Podczas rozmowy możemy przecież dopytać na jaki adres dokładnie zwrócić towar.

Co do kosztów przesyłki to jest różnie i nie jest to uregulowane prawnie. W większej części przypadków to sklep bierze na siebie koszty zwrotu, w ramach tak zwanego. darmowego zwrotu przesyłki. Nie jest to jednak reguła, ani nie jest to w żaden sposób wymagane od sprzedawcy. Musimy więc liczyć się z tym, że sami będziemy musieli pokryć koszta przesyłki.
Towar oczywiście nie może zostać zniszczony. Musi być nieuszkodzony, a jeśli to ubrania posiadać metki – o ile zakupiliśmy go z metkami.
Zasady zwrotu internetowego nie są wcale takie skomplikowane. Nie ma tu żadnych skomplikowanych formularzy. Wystarczy poczytać o regułach zwrotu u sprzedawcy i w razie wątpliwości zadzwonić do niego.

Z tym artykułem powiązane są frazy:

wygodny kurier, ale kurier, zwrot paczki, procedura zwrotu paczki

Dodaj komentarz